مديتيشن حرکتي یا داینامیک

رای دهی: 2 / 5

فعال سازی ستارهفعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 

مراقبه داینامیک

    مدیتیشن حركتی‌:

آمیزه و تركیبی (تلفیقی‌) آگاهانه از ذهن و جسم‌
    ذهن ورزی‌ای كه حركت‌، جنبش و تكان در بر داشته باشد، می‌تواند ارتجالی‌، طبیعی‌، خودزا، راحت و به گونه‌ای بی‌تكلف و بی‌قید و بند باشد یا بر قالب‌ها و الگوهای مكرر، طراحی و تنظیم شده‌، منظم و سازمان داده شده دلالت داشته باشد. این نوع ذهن ورزی به خصوص زمانی می‌تواند خیلی مفید و سودمند واقع شود كه بی‌حركت و ساكن نشستن برایتان دشوار باشد. نمونه‌های زیر مثالهایی از ذهن ورزی حركتی هستند. 
    یوگا: 
    یوگا كه یك تكنیك 5000 ساله است‌، برای دستیابی و نایل شدن به هماهنگی‌، وفاق و سازگاری جسم‌، روان‌، ذهن و روح‌، نحوه نفس كشیدن‌، حركات بدن و حالت و وضع بدن (مثل طرز ایستادن‌، نشستن و راه رفتن‌) را درهم می‌آمیزد و آنها را با یكدیگر یكی و ادغام می‌كند. یوگا دلالت دارد بر كامل كردن یك سری حالت‌های بدن كه درخلال آن شما توجه ویژه و خاصی به نحوه نفس كشیدنتان مبذول می‌دارید ـ نفس بیرون دادن (دم بر آوردن‌) درخلال حركاتی خاص و استنشاق و تو دادن هوا به همراه حركاتی دیگر. می‌توانید یوگا را به عنوان شیوه‌ای برای ارتقأ قدرت انعطاف پذیری‌، نیرو، توان‌، بنیه‌، طاقت‌، تحمل‌، صبر و شكیبایی یا به عنوان راهكاری در جهت افزایش و اصلاح جنبه معنوی وجودتان در نظر بگیرید. در هر صورت‌، در خواهید یافت كه یوگا به شما كمك می‌كند تا آرامش پیدا كنید و بر استرس تنش و فشارهای روحی و عصبی غلبه نمایید. 
     
    تای چی 
    این نوع ذهن ورزی یك تكنیك و تمرین باستانی چینی است كه با آهنگ و سرعتی آهسته‌، آرام‌، یكسان و یكنواخت صورت می‌گیرد. «تای چی‌» شامل حركات دورانی شمرده‌، حساب شده و ملایم و آرام توأم با تنفس عمیق می‌شود. در حالی كه فكر و حواستان را روی حركات بدنتان متمركز می‌كنید، یك احساس سكون و آرامش به شما دست می‌دهد. 
     
    كی گانگ -چی کونگ 
    این تكنیك هم نشأت گرفته از چین باستان است‌. این تكنیك نیز مثل یوگا و تای چی‌، تكنیك‌های تنفسی‌، حالت بدن (طرز ایستادن‌، نشستن و راه رفتن‌) و توجه تمركز یافته را با یكدیگر ادغام و تلفیق می‌كند. مریدان و طرفداران طب سنتی چینی به منظور حفظ سلامت عمومی 

عضویت در خبرنامه

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید،از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شوید و نظرات خود را بیان کنید.